‘Dekanımızın Mezunlarımıza Mesajı‘

‘Dekanımızın Mezunlarımıza Mesajı‘

Sevgili öğrenciler

Mezuniyet sizin için uzun okul hayatınızda bir son nokta.  İlkokul ve orta öğretimin ardından, zorlu üniversite sınavını kazandınız, disiplinli ve sebatlı çalışmalarınız sayesinde mesleki eğitiminizi tamamlayarak bugüne yani diploma ile taçlandırılacağınız ana eriştiniz. Bu tacı sadece entelektüel kapasiteniz ile değil her gün biraz daha olgunlaşan karakteriniz ve cesaretiniz ile de hak ettiniz. Bunun için sizi en içten duygularla tebrik ederim. 

Tebriklerim aynı zamanda sizin yakın çevrenizdeki kişilere. Anneler babalar, büyükanne ve büyükbabalar, erkek ve kız kardeşler ve arkadaşlar.  Duygusal, moral ve / veya finansal desteklerinizle kuşkusuz bu başarının oluşturulmasına katkıda bulundunuz.  Bu yüzden bugün sizin de gününüz! Sizleri de gönülden tebrik ediyorum.

Bu tören aynı zamanda genç üniversitemiz için bir kilometre taşı.  Sevgili öğrenciler, Sizler Kütahya Sağlık Bilimleri üniversitesinin ilk mezunlarısınız.  Bir yılını henüz dolduran genç üniversitemizin yöneticileri olarak hep bir kulağımız sizdeydi. Koridorlarda, toplantı ve ders aralarında, otostop çekip arabamıza bindiğinizde sizi hep dinledik, sorunlarınızı, ihtiyaçlarınızı öğrenmeye çalıştık.

Her ne kadar çabalasak da belki tüm sorunlarınıza çare olamadık ama sizler bu geri bildirimlerle sizlerden sonra mezun olacak arkadaşlarınız için bize yol gösterdiniz, fakültemizin geleceğini şekillendirmemize yardım ettiniz. Tüm üniversite yönetimi ve hocalarınız olarak sizi bu gururla uğurluyoruz bugün. Bundan sonra da fakültemizin ve üniversitemizin itibarını bilginiz, bilgeliğiniz ve profesyonelliğiniz ile artıracağınız konusunda sizlere tüm kalbimizle inanıyoruz. Umarım ileride buradaki yıllarınıza dönüp baktığınızda aynı mutluluğu yaşar, akademik topluluğumuzun bir parçası olmaktan ve onu şekillendirmeye yardımcı olmaktan gurur duyarsınız. 

Sevgili öğrenciler, Diploma belirli bir mesleği uygulama hakkı verir.  Ancak, dünyanın müthiş bir hızla değiştiği, sağlık teknolojilerinin hızla evrildiği ve sağlık hizmetine olan ihtiyacın ve beklentinin her geçen gün arttığı bu zamanda, diplomanın bir son olduğunu düşünmek en iyi ihtimalle ahmaklık olacaktır. Aksine, özellikle insan hayatına dokunan mesleklerde diploma yaşam boyu öğrenmenin başlangıç ​​noktasıdır.  Sizi yaşam boyu öğrenme yolunda da yönlendirmek hemen yanı başınızda heyecanla oturan ve her zaman yanınızda olacak hocalarınızın ve benim görevimiz ve önceliğimiz olacaktır.

Sağlıkta kariyer, diğer sektörlerden daha fazla yükümlülük gerektirir.  Sonuçta makinelerle değil insanlarla çalışacaksınız.  Bu büyük sorumluluk sürekli bilgi güncelleme ve koşulsuz gönül vermeyi gerektirir.  Bilginin yanında sabır, şefkat, empati gibi yol gösterici ilkeleriniz olmalıdır.  Böylelikle toplumumuzun insani yüzünün de belirleyicisi olursunuz.  Tüm bunlar, dünya tarihinde yeni bir kırılma noktasına ulaştığımız bu günlerde artık daha önemli.  Küreselleşme, göç, demografik gelişmeler, iklim değişikliği ve çevre sorunları var olan modelleri aşılması zor bir baskı altına sokuyor. Ancak bu kırılmanın yıkıma dönüşmemesi için verilecek cevapların hızla verilmesi, çözümlerin hızla uygulanması gerekiyor. Endüstri çağı çocukları olarak biz çok şey ürettik ama bunu yaparken dünyayı sadece tükettik, kirlettik. Çözüm üretme ve uygulama görevi bizi aştı, tükendik. İnsanlığın ve gezegenin geleceği, internet ve teknoloji çağında doğup olgunlaşan siz gençlerin ellerinde. Lütfen seçiminizi yapın, cevabınızı verin hem insanlığı hem de dünyayı kurtarın. Ancak bunu yaparken teknolojiyle birlikte gelen otomasyon ve robotizasyon çarkına kendinizi kaptırıp da duygusuz birer robota dönüşmeyin, yüreğinizin atışını hep hissedin. Hastalarınızın sadece uyguladığınız tedaviye değil sizin güzel kalbinize ve şefkatli ellerinize de ihtiyacı olduğunu unutmayın.

Bir üniversitenin amacı, mükemmel eğitim sağlamak ve beraberinde bilimsel araştırmalar yaparak eğitimin hizmete dönüşümüne katkı sağlamaktır.  Üniversite mezunu bir insandan beklenen ise sadece eğitimini aldığı alanda başarılı olması değil alanının çok ötesine geçebilmesi ve eleştirel, araştırmacı bir tutuma sahip olmasıdır. Mayıs ayının başında bütün dünya Leonardo da Vinci'yi 500. ölüm yıl dönümünde andı.  O, çok üstün entellektüel özellikleri olan, sanat, matematik, bilim, mühendislik, anatomi, botanik, resim, müzik, mimari ve edebiyat gibi farklı alanlarda tam başarı sağlamış gerçek bir 'homo universalis' idi. Umarım sizler de eğitiminiz boyunca hem gönül hem zihin gözünüzü açmayı öğrenmiş, kendinizi tanımış, sınırlarınızı keşfetmiş ve bu sınırları zorlama cesaretini edinebilmişsinizdir. Sınırlarınızı zorlayıp bu bilgeliğe ulaştığınızda bugün alacağınız diplomanın “homo universalis” olma yolundaki ilk küçük adımınız olduğunu göreceksiniz.

Bir sonraki adımda size diplomanızı sağlık hizmeti verdiğiniz hastalar, birlikte çalıştığınız insanlar verecek. Asla, deva arayan hastaların içinde bulunduğu çaresiz duruma aldanıp onlardan daha üstün olduğunuz yanılgısına düşmeyin. Önce zarar vermeyin, sonra şifaya aracılık etmek için eğitildiğinizi unutmayın. Hiçbir karşılık beklemeden gönülden hizmet ettiğinizde göreceğiniz Güleryüz sizi bilgelik yolunda yeni adımlara cesaretlendirecek. Bir şeyler yapabileceğinize inandığınız her an yeni bir şey öğrenecek, yeni adımlar atacaksınız.

Bu diplomayla size bir title, bir ad veriyoruz, gururla taşıyın. Size bir kapı, bir yol açtık, başınız dik cesaretle yürüyün.

Bugün diplomanızı alıp yemin ederek çıkacağınız bu uzun yolda, Mustafa Kemal Atatürk’ün ve eğitiminize yön veren tüm eğitmenlerinizin öğretileri ışığınız, güleryüz, empati ve şefkat yoldaşınız, sabır, özveri ve cesaret en büyük gücünüz olsun.

Yolunuz açık olsun…

Duygu Perçin Renders, Kütahya, 17 Haziran 2019