‘’ Ebeler Kadın Haklarının Savunucularıdır’’

‘’ Ebeler Kadın Haklarının Savunucularıdır’’

EBELER GÜNÜNÜ KUTLADIK

Üniversitemizde Dünya Ebeler Günü kapsamında, ‘’Ebeler Kadın Haklarının Savunucularıdır’’ temalı etkinlik gerçekleşti.

‘’Ebeler Kadın Haklarının Savunucularıdır’’ temalı etkinliğin açılış konuşmasını Rektörümüz Prof. Dr. Vural Kavuncu yaptı. Konuşmasında ebelik mesleğinin önemini vurgulayarak’’İnsanın ilk çığlından itibaren yanında oluyorsunuz. Daha sonraki aşamalarda da görev alıyorsunuz. Yapmış olduğunuz görevler doğrultusunda insanlara duygusal anlamda bir şekilde dokunuyorsunuz. Hele o ilk anlar, yani çocuğun doğduğu an unutulmayacak anlardır. Doğrusu bizler de çocuklarımızın doğduğunda yanında bulunan ekibi saygıyla anarız. Ebelerimizin günü tekrar kutlar, öğrencilerimizin de geleceğinin parlak olmasını temenni ederim.’’

Rektörümüz Prof. Dr. Vural Kavuncu’nun konuşmasının ardından Rektör Yardımcımız ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanız Prof. Dr. Duygu Perçin Renders bir konuşma gerçekleştirdi. Prof. Dr. Duygu Perçin Renders, ebelik mesleğinin profesyonelleşmesi ve akademik alanda güçlenmesine değinerek, ‘’Anne ve bebek ölümleri azalmıştır. Son rakamlara göre Türkiye’de doğum esnasında anne ölümleri 100.000 de 70’den, 100.000 de 14’e kadar gerilemiştir. Bebek ölümleri ise 1000’de 40’dan, 1000’de 7’ye düşmüştür. Ebelerimiz çok kıymetlidir. Onlar bizleri yaşatmakta ve insanların önemli anlarında yanlarında bulunmaktadır. Hatta sadece kadın haklarının değil, tüm insanların savunucularıdır.’’ diye konuştu.

Fakültemiz Ebelik Bölümü Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Ayşegül Durmaz, böyle bir etkinlik gerçekleştirmenin mutluluğunu dile getirerek, başta Rektörümüz Prof. Dr. Vural Kavuncu ve Rektör Yardımcımız ve Dekanımız Prof. Dr. Duygu Perçin Renders olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkür etti. Etkinlikte Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Ebelik Bölümü Başkanı Prof. Dr. F. Deniz Sayıner, Kütahya Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Buket Güngör ve alanında başarılı ebeler konuşma yaptı. Rektör Kavuncu konuşmacıları tebrik ederek, hediye takdim etti. Konuşmalar dışında öğrenciler ebelik hakkında bir tiyatro gösterisi gerçekleştirdi. Gün anısına düzenlenen afiş yarışmasını ise, ‘’Dokunmaktan Korkma’’ başlıklı afişi ile ebelik bölümü öğrencisi Betül Durdu kazandı. Durdu’ya ödülünü Rektör Hocamız takdim etti. Etkinliğin sonunda toplu olarak hatıra fotoğrafları çekildi ve ardından veda edildi.